Krioterapia, leczenie zimnem – na czym polega?
Krioterapia, zwana również leczeniem zimnym, wykorzystuje wskazówki obrazowania, podobny do igły aplikator zwany kriosondą oraz ciekły azot lub gaz argonowy, aby wytworzyć intensywne zimno w celu zamrożenia i zniszczenia chorej tkanki, w tym komórek rakowych. Może być stosowany w leczeniu różnych chorób skóry, a także nowotworów wątroby, nerek, kości, płuc i piersi. Na czym polega leczenie zimnem, dowiesz się za chwilę.
Twój lekarz poinstruuje Cię, jak się przygotować, w tym wszelkie zmiany w harmonogramie leczenia. Poinformuj swojego lekarza, jeśli istnieje możliwość, że jesteś w ciąży i omów wszelkie niedawne choroby, schorzenia, alergie i przyjmowane leki, w tym suplementy ziołowe i aspirynę. Możesz zalecić przerwanie przyjmowania aspiryny, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) lub leków rozrzedzających krew na kilka dni przed zabiegiem. Zapytaj swojego lekarza, czy będziesz musiał zostać przyjęty na noc. Zostaw biżuterię w domu i noś luźne, wygodne ubranie. Możesz zostać poproszony o założenie sukni. Zaplanuj, aby ktoś odwiózł Cię do domu.
Co to jest krioterapia?
Krioterapia, zwana również kriochirurgią, krioablacją, krioterapią przezskórną lub terapią celowaną krioablacją, jest zabiegiem minimalnie inwazyjnym, w którym wykorzystuje się ekstremalne zimno do zamrażania i niszczenia chorej tkanki, w tym komórek nowotworowych. Chociaż krioterapia i krioablacja mogą być używane zamiennie, termin „kriochirurgia” najlepiej jest zarezerwowany dla krioterapii wykonywanej z otwartego, chirurgicznego dostępu.
Podczas krioterapii ciekły azot lub argon pod wysokim ciśnieniem wpływają do aplikatora przypominającego igłę (kriosondę), wytwarzając intensywne zimno, które styka się z chorą tkanką. Lekarze wykorzystują techniki naprowadzania obrazu, takie jak ultradźwięki, tomografia komputerowa (CT) lub rezonans magnetyczny (MR), aby pomóc skierować kriosondę do miejsc leczenia znajdujących się wewnątrz ciała.
Jakie są typowe zastosowania tej procedury?
Krioterapię można stosować miejscowo (na powierzchnię skóry), przezskórnie lub chirurgicznie. Miejscową krioterapię stosuje się najczęściej w przypadku zmian skórnych i oczu. Gdy zmiana znajduje się pod powierzchnią skóry, należy wprowadzić przez skórę igłową sondę terapeutyczną lub aplikator. Czasami wymagane jest nacięcie chirurgiczne.
Krioterapia jest stosowana w leczeniu:
• guzy skóry
• przedrakowe znamiona skóry
• guzki
• brzydkie piegi
• siatkówczaka, dziecięcego raka siatkówki
• rak prostaty, wątroby i szyjki macicy, zwłaszcza jeśli resekcja chirurgiczna nie jest możliwa
Krioterapia jest również stosowana w leczeniu guzów innych części ciała, takich jak nerki, kości (w tym kręgosłup), płuca i piersi (w tym łagodne grudki piersi zwane gruczolakowłókniakami). Chociaż potrzebne są dalsze badania w celu określenia jego długoterminowej skuteczności, wykazano, że krioterapia jest skuteczna u wybranych pacjentów.
Najnowsze komentarze